<font size=2 color=white>Nebaidies no ienaidniekiem – sliktākajā gadījumā viņi nogalinās tevi, nebaidies no draugiem – sliktākajā gadījumā viņi nodos tevi. Bīsties no vienaldzīgo – viņi neslepkavo un nenodod, bet tikai ar viņu klusējošo piekrišanu uz zemes notiek gan viens, gan otrs.<br>Eberhardts</font><br><br><font size=2 color=black>Не бойся врагов – в худшем случае они убьют тебя, не бойся друзей – в худшем случае они предадут тебя. Бойся равнодушных – они не убивают и не предают, но только с их молчаливого согласия на земле происходит и то, и другое.<br>Эберхард</font>

Nebaidies no ienaidniekiem – sliktākajā gadījumā viņi nogalinās tevi, nebaidies no draugiem – sliktākajā gadījumā viņi nodos tevi. Bīsties no vienaldzīgo – viņi neslepkavo un nenodod, bet tikai ar viņu klusējošo piekrišanu uz zemes notiek gan viens, gan otrs.
Eberhardts


Не бойся врагов – в худшем случае они убьют тебя, не бойся друзей – в худшем случае они предадут тебя. Бойся равнодушных – они не убивают и не предают, но только с их молчаливого согласия на земле происходит и то, и другое.
Эберхард

 


Par mums:


Mūsu valstī 20 neatkarības gados radās nopietnas briesmas valsts pastāvēšanai un šīs briesmas ir birokrātija un korupcija, turklāt korupcija ir globāla mēroga problēma, kas pastāv ne tikai Latvijā. Bet ja Ķīnā par korupcijas faktu likumpārkāpējam tiek piespriests nāves sods, tad mūsu valstī bieži vien korumpētie ir ietekmīgi cilvēki, kuriem, kā likums, ir vara un tie veido mūsdienu sabiedrības eliti. Parasti termins „korupcija” nozīme amatpersonu dienesta pilnvaru ļaunprātīgu pārsniegšanu personiskā labuma gūšanai. Plašākā nozīmē tā ir sistēma valsts saiknei ar noziedzniekiem, kurus likums nespēj kontrolēt. Savairojošais valstī birokrātiskais aparāts nevēlas dzīvot godīgi, un nekādas augstas algu likmes un prēmijas nespēj tos atturēt no iedzīvošanās kāres. Morāle, tikumība – tas viss nobālē pret vēlmi zagt. Tāpēc neapbrīno tas fakts, ka pēc korumpētības indeksa, kur atbilstoši reitinga nosacījumiem, valstis ieņem savas pozīcijas pēc saņemtajām ballēm, kur 0 ir sliktākais rezultāts, bet 10 – labākais, starp 183 pasaules valstīm 2011.gadā Latvijā ieņēma „godāto” 61. vietu ar 4.2 ballēm, turklāt krietni atpalika ne tikai no Rietumeiropas valstīm, bet arī no tuvākajiem kaimiņiem – Igaunijas (29. vieta reitingā ar 6.4 ballēm) un Lietuvas (attiecīgi 50.vieta ar 4.8 ballēm) (https://rating.rbc.ru/articles/2011/12/04/33496664_tbl.shtml?2011/12/02/33495541 )

 

Pat „nulles” deklarācijas ieviešana nesniedza pozitīvu efektu, tā kā bieži mūsu amatpersonas savus ienākumus legalizē caur savu sievu, vīru un bērnu „biznesu”. Bet tauta nav akla, tā visu redz, kā rezultāts, šodien Latvijā:

·         Visu līmeņu ierēdņu stabila izaugsme;

·         Partiju un korporatīva atbildība, tādējādi visu ierēdņu un politiķu praktiska netiesājamība;

·         Cieša saikne starp ierēdņiem un biznesu;

·         Visos valsts līmeņos atsevišķu politisko un ekonomisko grupējumu interešu lobēšana, kā rezultātā, prettautisku lēmumu un likumu pieņemšana;

·         Korupcijas pārvēršana ekonomikas funkcionēšanas sistēmiskā elementā;

·         Likumsargu kriminalizācija

·         Ekonomiska progresa faktiska neesamība valstī, bet iedzīvotāju reālas dzīves uzlabošanas vietā – skaisti cipari uz papīrā un ierēdņu galvās;

·         Valsts iedzīvotāju kopējais nihilisms, kas, redzot korupcijas augļus, netic valdībai un pamet valsti straujā tempā;

·         Uz neapmierinātības viļņa sociālā protesta kāpinājums valstī un neizbēgama radikālo grupējumu rašanās, kuri uz tautas dusmu viļņa realizēs savus personiskus uzdevumus.

 

Protams, likvidēt korupciju pilnībā nav iespējams, vēl jo vairāk ar sabiedrisko organizāciju vai kustību spēkiem. Ir vairāki paņēmieni vadīt valsti tā, ka sabiedriskā labuma mērķi tiek nodoti personiskas vieglas peļņas dēļ, un nav iespējams to novērst ar noteikumiem. Bet, kā parādīja stratēģija, kas tika pielietota Amerikā 70. gados, korupciju var samazināt, atverot valdības iestāžu durvis, ielaižot spilgtu gaismu tajās, tā parādot, kas notiek aiz tām, piešķirot izmeklētājiem iespēju vērīgi pētīt amatpersonu darbu, lai izskaustu tēriņus, krāpšanu un ļaunprātību. Šī pieeja ar savām saknēm dziļi aiziet amerikāņu politiskā tradīcijā, principos, kurus noformulēja ceturtais ASV prezidents 1822.gadā: „Valdība, kas uzstājas tautas vārdā un nesniedz tautai informāciju par sevi vai ceļu kā iegūt informāciju – ne vairāk kā prologs farsam vai traģēdijai, bet, visticamāk, gan viens, gan otrs kopā. Zināšanas vienmēr pārvaldīs par nezināšanām, un cilvēkiem, kas vēlas pārvaldīt sevi, jāapbruņojas ar spēku, ko dod zināšanas”.

 

Atmaskot korupcijas faktu ir viegli. Bet, kā teikts, nav noķerts, nav zaglis. Saukt noziedznieku pie atbildības ir grūtāk. Korupcijas sistēma bez pūlēm apiet jebkādu likumu, jo ir tieši saistīta ar šo likumu radītāju. Vienīgais līdzeklis, kas spēj stāvēt pretī korupcijai – ir nozieguma atmaskošana masu informācijas līdzekļos. Tieši šī ir mūsu kustības misija, kuras uzdevums – korupcijas faktu atklāšana un publiskošana ar tālāku to publiskošanu masu informācijas līdzekļos. Mēs aicinām sabiedrību un likumsargus pievērst savu uzmanību patvaļībai, kura notiek valstī.

 

Mēs neesam sabiedriska organizācija, neesam politiska partija, mēs esam tie, kuri vairs nevēlas vienkārši sēdēt un vērot. Mēs nedalām cilvēkus uz „savējiem” un „svešiem”, mēs aicinām pievienoties tos, kuri vēl ir palikuši Latvijā, un kuriem nav vienaldzīgi tas, kas notiek mūsu valstī: kad ierēdņi, kas ir pārliecināti par savu nesodāmību, ne tikai pārsniedz savas dienesta pilnvaras, bet rīko nelikumību. Kad tiesneši lemj lietas nevis likuma labā, bet gan savu maku labā. Kad ierēdņi redz cilvēkos tikai instrumentu, lai iegūtu naudu. Kad par lozungu ir kļuvis: bez manis jūs nedrīkstat, bet ar mani jums nekas nesanāks.

 

Mēs neesam pret valsti, mēs esam pret visatļautību.

 

Pagaidām, mēs esam tikai iniciatīvu grupa, un aiz mums nestāv nekādi ietekmīgi ekonomiskie un politiskie grupējumi. Mēs vēlamies saprast, vai šī problēma skar tikai nelielu iedzīvotāju grupu, vai tādi likumu bezspēcīguma gadījumi ir kļuvuši par kopējo tendenci.

 

Mūsu prioritātes:

 

·         Valsts pārvaldes un pašvaldību struktūras optimizācija, samazinot ministriju un aģentūru skaitu, tāpat samazinot ierēdņu skaitu vismaz uz pusi.

·         Izdevumu samazināšana ierēdņu uzturēšanai Latvijā no 20% no valsts budžeta līdz vidējam ES līmenim – 7.5%

·         Elektroniskas pārvaldes ieviešana valstī visos varas līmeņos pēc Igaunijas piemēra, kas ļaus būtiski samazināt ierēdņu skaitu, padarīs viņu darbu vairāk caurspīdīgu (piem. sociālo dzīvokļu rindas, vietas bērnudārzos u.c.), samazinās korupcijas risku no ierēdņu puses un ekonomēs līdzekļus viņu uzturēšanai.

·         Korupcijas ietekmes uz politiku samazināšana, ieviešot elektronisko balsojumu Saeimas un pašvaldību vēlēšanās, kā arī referendumu rīkošanai, kas ļaus padarīt tos caurspīdīgus un ekonomēs valsts budžeta līdzekļus.

·         Kontroles un atbildības pastiprināšana par iedzīvotāju lietu novilcināšanu un ierēdņu personiska atbildība par pieņemtajiem lēmumiem līdz kriminālai atbildībai.

·         Stingra publiska kontrole par pašu politiķu un viņu ģimenes locekļu izdevumiem.

·         Ierēdņu darbavietu rotācija, lai samazinātu korupcijas risku – ieviešot praksi periodiski pārcelt ierēdņus jaunā darbavietā nodaļas iekšienē vai līdzīgā darbavietā citā nodaļā (pārkvalificēšanas izmaksas jebkurā gadījumā būs mazākas, nekā zaudējumi no korupcijas)

·         Sabiedriskās kontroles ieviešana valsts iepirkumu komisiju darbā, pašvaldību konkursu komisiju darbā u.c.

·         Tiesu sistēmas reforma – zvērināto tiesa korumpēto tiesnešu vietā.

 

Šī mājas lapa ir izveidota tādēļ, lai tajā varētu anonīmi sūdzēties par korumpētiem ierēdņiem, kuri jums izspiež kukuli, bet jūs neziniet, ko darīt.

 

Ko varam izdarīt mēs? Mūsu programma:

 

  1. Izveidot mūsu mājas lapā „lokālas atklātības” sistēmu, lai informētu iedzīvotājus par korupcijas „izcilākiem pārstāvjiem”
  2. Citu valstu veiksmīgu antikorupcijas programmu popularizēšana valstī
  3. Atklāt mūsu mājas lapā jauniešu diskusijas klubu (diskusijas laukumu) „Sabiedrība pret korupciju”, kurā apspriest kļuvušu zināmus korupcijas gadījumus ierēdņu un politiķu vidū
  4. Pret korupciju flešmobu un maršu rīkošana
  5. Video izplātīšana lokālā tīklā, kas izsmej gan kukuļņēmēju, gan kukuļdevēju.

 

Ja mēs sapratīsim, ka tas ir svarīgi ne tikai mums, tad līdz ar sabiedrības atbalstu izveidosim sabiedrisko organizāciju „Par tiesisku valsti”, vai arī pievienosimies tai sabiedrības organizācijai vai partijai, kuru uzdevumi un intereses atbilst mūsu prioritātēm. Jebkurai sabiedrības organizācijai ir svarīga tās personīgā reālā autoritāte, bet to tā spēj nopelnīt tikai ar reālām darbībām iedzīvotāju aizsardzībā. Sabiedrības organizācijas autoritāte arī tiesnešiem ir autoritāte, un tiesnesis stipri padomās, pirms atteiks formāla vai izdomāta iemesla dēļ. Mēs ļoti ceram, ka mūs atbalstīs tādi pieredzējuši juristi, žurnālisti, deputāti un politologi, kuriem nav vienaldzīgs valsts liktenis, kuri ir noguruši vienatnē cīnīties ar korupcijas „vēja dzirnavām” un kuri paši nav notraipīti korupcijas sakaros un skandālos.

 

Mēs – par tiesisku valsti, kur par prioritātēm ir cilvēku tiesību ievērošana, nevis politisko un ekonomisko grupējumu šauro interešu aizstāvēšana.

Mēs – par sociāli aizsargātu valsti priekš cilvēkiem, nevis atsevišķiem ierēdņiem

Mēs – par cilvēku tiesību ievērošanu, kā neatņemamu sabiedrības drošības nodrošināšanas sastāvdaļu.

 

Mūsu pārliecība un kredo: nevis cilvēks ir radīts varai, bet vara - cilvēkam. Mūsu spēks – pašorganizācijā. Mūsu ierocis – taisnība. Mūsu palīgs – publiskums. Aicinām visas sabiedriskās organizācijas, iniciatīvu grupas un visus, kam nav vienaldzīga Latvijas nākotne, piebiedroties šim projektam.

 

Ja jums ir ko pastāstīt, rakstiet mums, dalieties ar saviem stāstiem, faktiem un dokumentiem.

Komentāri (0)  |  2012-11-10 21:23  |  Skatīts: 631x         Ieteikt draugiem

Atpakaļ